A magyar kis- és középtelepülésekre az utóbbi húsz évben a folyamatos elvándorlás, elöregedés jellemző. Hogyan befolyásolhatja ezeket a demográfiai trendeket az agrártámogatás?
Az elmúlt évtizedekhez viszonyítva végre perspektíva lesz vidéken boldogulni mindenki számára. A szolgáltatások elérhető távolságban vannak, nagyléptékű közút- és intézményfejlesztés zajlik, hogy mobilitást biztosíthassunk a fiataloknak. Célunk, hogy olyan élet- és munkakörülményeket teremtsünk, amik vonzóbb és egészségesebb alternatívát jelentenek a városi életvitel mellett. A falvak életképességét és az ott lakók motivációját kell visszaadnunk, ugyanis a kistelepülések elsorvadása akkor kezdődött, amikor lakói úgy döntöttek, hogy nem művelik meg a kertet. Ezért biztosítottunk pályázati lehetőséget 5,5 milliárd forint értékben. Támogatjuk a legkisebb termelőket 5 millió Ft értékig, és biztosítunk pályázati lehetőséget az önkormányzatoknak is 100 millió forintos összeghatárig, hogy a piacokat korszerűsítsék. A kertekben előállított kézműves terméknek legyen korszerű XXI századi nívójú értékesítési helye. Szerencsénkre az elmúlt évek életviteli és fogyasztási trendjei is nekünk kedveznek.
Ez mit jelent pontosan?
A város gyakran mérgező és túlzsúfolt kílmájával szemben egyre divatosabbá válik a vidéki életmód, a kertművelés. Presztízzsé vált saját kezünk munkáját az asztalra helyezni, keletje lett a kézműves termékeknek akár a szűk családban, akár egy-egy baráti társaságban. Gondoljunk csak a kistermelői hús- és tejipari termékekre, a lekvárokra, szörpökre.
Felszínre tört nagyszüleink génjeinkben őrzött életérzése és alkotásigénye.
A támogatásokkal szeretnénk lehetőséget teremteni mindazoknak, akik úgy érzik megcsömörlöttek a városi forgatagtól, nyugalomra és magas életminőségre vágynak. Célunk, hogy megmutassuk a fiataloknak, hogy vidéken élni trendi. Mi a kormányzattal azon is dolgozunk, hogy ezt a megfelelő támogatások juttatásával bebizonyíthassuk az ifjúságnak. Szeretnénk elérni, hogy külföld helyett alternatíva lehessen számukra is a magyar vidék.
A Covid-járvány számos gazdasági szektor a földre küldött, mi a helyzet a mezőgazdasággal, hogyan vészelte át a koronavírust?
A járványhelyzet rávilágított arra, hogy a határok bármikor lezáródhatnak, az élelmiszerbiztonság pedig stratégiai kérdés, ami a vidék kezében van. Az agrárium szereplőit a hősies helytállás és folyamatos küzdelem jellemezte. Hiszen járványveszély ide vagy oda, a gazdának hajnalban ugyanúgy fel kellett kelnie, el kellett látni az állatokat, mint eddig, a tejgazdasági dolgozóknak ugyanúgy be kellett menniük az üzemekbe, mint korábban. Embereket el lehet bocsátani, home office-ba lehet helyezni, de az élelmiszertermelés nem állhat meg, ennivalót mindennap az asztalra kell helyezni. Ahogy a járvány megmutatta, az autóipar vagy a légiközlekedés például megállhat, ám a mezőgazdaság sohasem. Ez egy ezeréves tradíció, ami most újra felértékelődött, és az újrainduló gazdaság hajtóereje lehet.
Nemzetközi viszonylatban tekintve a magyar agrárium hogyan teljesített a pandémia idején?
Kiemelkedő eredményességgel! Csak néhány adatot hadd említsek: a mezőgazdaság kibocsátásának folyó áron számolt növekedése 2020-ban tovább folytatódott, értéke 2953 milliárd forint volt, 4,1 százalékkal több, mint egy éve. Az EU-s átlag eközben 1,4%-os csökkenés volt. A mezőgazdasági termelés jövedelmezősége is jelentősen növekedett tavaly, az EUROSTAT adatai szerint a nettó vállalkozói jövedelem 14,9 százalékkal emelkedett hazánkban, amely a harmadik legjobb eredmény az unióban Litvánia és Írország után. Az agrárexport 2020. január-októberben 1,9 százalékkal meghaladta a 2019. évi azonos értéket, a külkereskedelmi többlet 3,0 százalékkal növekedett. Ennél is fontosabb, hogy közelebb hoztuk a termelőket a vásárlókhoz, megerősödött a helyi piacok szerepe, felértékelődtek a helyi termékek.